*  Domain (Alan Adı) ve Hosting Nedir?
BU KONUYU DEĞERLENDİR
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
( Yorum )
341
( Okunma )
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
*
Üye
25
(Mesajlar)
5
(Konular)
23-04-2021
(Kayıt Tarihi)
1
(Rep Puanı)
#1
Thumbs Up  24-04-2021 17:21 (En son düzenleme: 24-04-2021 17:25 SkyBia.)
DOMAİN VE HOSTİNG HAKKINDA GENEL BİLGİLENDİRMELER.
Uzun yıllardır duyduğumuz isimler aslında, domain adımız, hosting alanımız. Bu isimler kısaca tanımlayacak olursak web sitesi için aldığınız adrese domain denilmektedir. Web sitenizin bilgi, görsel ve yazılımlarının depolanıp, internet üzerinden bilgisayar veya telefonlar ile girilip görüleceği sitenin kurulacağı alana hosting denilmektedir. peki domain ve hosting türleri nelerdir detaylı şekilde inceleyelim.
[Resim: domain-ve-hosting-nedir-650.jpg]Uluslararası Domainler
Uluslararası alan adları ya da domain, ABD’den ICAAN (Internet  Corporation for Assigned Names and Numbers) konsorsiyumuna kayıtlı firmalardan alınır. Bu alan adlarında, “ilk başvuran alır” kuralı geçerlidir. Almak istediğiniz domain, daha önce alınmışsa, siz artık alamazsınız. Yine de bu domaini almak isterseniz, alan adı sahibiyle irtibata geçip ona istediği bedeli ödeyerek ondan devir alabilirsiniz. Bu şekilde de istediğiniz alan adını alabilmiş olursunuz. Bu tür alan adları alınmak istendiğinde, her hangi bir evrak (belge) istenmez. Bundan dolayı günlük hayatta kullandığımız kelimelerden, şehir ve bölge adlarına, sektörel terimlerden, ünlülerin adlarına kadar her şey kayıt edilebilmektedir. Bu şekilde, pek çok isim, alan adı olarak kaydedilmektedir. Bunun sebeplerinden birisi ise, bütün bu alan adları ilerde lazım olur düşüncesidir. Ya da bu adı almak isteyenlere devrederek para kazanabilme düşüncesidir. Bu nedenle bir çok alan adı, parking usulü ile adeta yastık altına atılmaktadır.
Coğrafi Domainler
Bu alan adları da uluslararası alan adları gibi aynı uzantılara sahiptir. Ancak, tescil edildikleri ülkenin internet takısı alan adının sonuna gelir. Örneğin alan adını Türkiye’den almışsanız alan adının sonuna Türkiye’nin internetteki uzantısı .tr eklenir. Yerli alan adlarında ilk başvuran alır kuralı geçerli olmayıp, alan adı tahsisi için çeşitli belgeler talep edilmektedir. Bu tür alan adlarının tescil işlemleri, Türkiye’de ODTÜ tarafından yürütülmektedir. Ayrıca, ODTÜ kendisine verilen yetkiyle com.tr, k12.tr ve gen.tr uzantılı alan adlarını tescil etmektedir.
Paylaşımlı Hosting
En uygun fiyatlarla profesyonel hizmet alınabilecek hosting türüdür. Bu firmalar bir çok kullanıcıya aynı anda farklı hesaplar üzerinden hizmet vermektedir. Sitenin güvenliği, yedeklenmesi ve yönetim ile ilgili tüm işlemler firma tarafından ve genellikle en profesyonel elamanlar tarafından yerine getirilmektedir. Site sahibinin yapması gereken tek şey, içeriği onların sunduğu ara yüz üzerinde oluşturmak ve yayınlamaktır. Bir çok blog yazarı ve hatta küçük şirketlerin genellikle tercih ettikleri bir hosting çeşididir.
Sunucu Bulundurma
Profesyonel bir sistem olan sunucu bulundurma hizmeti, her hizmet için ücretin ödendiği, hatta elektrik ücretlerinin dahil karşılandığı hizmettir. Kullanılan bütün yazılımların lisanslı olduğu göz önünde bulundurulursa çok ciddi maliyetlerin karşınıza çıkacağı bir hizmetten bahsediyoruz.
Kiralık Hosting
Komplike olarak tüm sunucu hizmetinin kiralanması ile gerçekleştirilen bu sistem, çok yüksek kapasiteli web siteleri için tercih edilmektedir. Çok üst seviyeleri bulan maliyetleri ve ufak işletmelerin, bloggerların ve yerel sitelerin kaldırabileceğinden daha fazla yük barındırmaktadır.
Bulut Hosting
Bir çok sunucunun bir network ağı üzerinden birbirlerine bağlı olduğu bir sistemdir. Bu sistemde site sahibinin yapması gereken tek şey, sitesinin kodlarını bu hosting ağına dahil etmektir.
Sonuç olarak, alınan hosting hizmeti, gereksinim duyulacak teknik alt yapı ve hedeflenen ziyaretçi sayısı da göz önüne alınarak tercih edilmelidir.
29
(Mesajlar)
0
(Konular)
18-05-2021
(Kayıt Tarihi)
#2
18-05-2021 11:57
Bilgi için teşekkürler


Foruma Git: