*  C# PROGRAMLAMA DİLİNE GİRİŞ C# Nedir ?
BU KONUYU DEĞERLENDİR
 • 0 Oy - 0 Ortalama
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
1
( Yorum )
518
( Okunma )
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
*
Üye
14
(Mesajlar)
6
(Konular)
08-02-2021
(Kayıt Tarihi)
0
(Rep Puanı)
#1
08-02-2021 13:22
[Resim: csharp-1024x576.jpg]
C# Microsoft tarafından .Net platformu için geliştirilmiş tamamen nesne yönelimli bir yazılım dilidir ve İlk olarak Anders Heljsberg  ve ekibi tarafından 2000 yılında geliştirilmesine başlanmıştır. Günümüz yazılım dünyasında en aktif kullanılan dillerden biridir.


C#, yazılım sektörü içerisinde en sık kullanılan iki yazılım dili olan C ve C++ etkileşimi ile türetilmiştir. Ayrıca C#, ortak platformlarda taşınabilir bir (portable language) programlama  dili olan Java ile pek çok açıdan benzerlik taşımaktadır 
C# ile Neler Yapılabiliriz?
C# programlama dili sayesinde hayallerimiz ve hedeflerimiz doğrultusunda her şeyi yapabiliriz. Çünkü tasarımda ve yazılımda hayal dünyasının sınırı yoktur. C# programlama dili modern bir dil olduğu için yazılımcılara hayalindeki her şeyi programlama imkanı tanıyor. Peki hangi platformlarda neler kodlanır?
 • Web Web Uygulamaları (Asp.NET)

 • Mobil uygulamalar

 • Web servisleri uygulamaları

 • Konsol uygulamaları

 • DLL yazma

 • Windows Form Uygulamaları

 • Oyun tasarlama
1.Masaüstü
2010 yılı ve öncesi dönemde masaüstü uygulamalar çok popülerdi. Bulut sistemlerin yaygınlaşması ve daha kullanışlı hale gelmesiyle birlikte önemini yitirmiştir. 
[Resim: masaustu-1024x683.jpg]
2.[b]Mobil uygulamalar[/b]
Mobil programlamaları yapılabilir. Güncel verilere bakıldığında yaygın olarak Xamarin ile beraber kullanılmaktadır . Xamarin sayesinde Windows Phone için mobil uygulama geliştirebilirsiniz.
[Resim: image-1.png]
[b]3.Oyun Tasarlama[/b]
Tüm oyun motorları C sharp programlama dilini destekler ve neredeyse tüm oyunlar için motor yapabilirsiniz. En başta Unity olmak üzere bütün oyun platformları C# destekler.
[Resim: oyun.jpg]
4.[b]Web Uygulamaları (ASP.NET)[/b]
Asp.NET uygulaması sayesinde onlarca kodlama daha rahat şekilde yapılır. Hem pratik hem de karmaşık değildir. ASP, Aktif sunucu anlamına gelir. ve ASP ile basit veya dinamik bir web sitesi yapmak için ihtiyaç duyulan tüm işlemleri gerçekleştirebiliriz. ASP İle yazılan kodlar ziyaretçiler tarafından görüntülenemez bu sebep ile asp oldukça güvenlidir ve ASP İle oluşturulan siteler dinamik web siteleridir.

5.DLL yazma
Dinamic Link Library sözcüklerinin kısaltılmış harflerinden oluşur. Karmaşık kod yapıları ayrışır ,kendini tekrar eden yapılar DLL içerisine yazılır ve uygulama tarafından ihtiyaç duyulması halinde çalıştırılır yani sürekli kod yazmak yerine sistemin kendisini çağırmak işi kolaylaştırır.

6.Web servisleri uygulamaları
 Data işlemleri için kullanılan sistemlerde uygulanır. Web Service ile platform bağımsız tüm cihazlara veri aktarımı gerçekleştirilir . Geliştirdiğimiz uygulamaları ise XML ya da FTP veri transferi sayesinde web sitelerine gönderebiliriz.
[Resim: web-servis-1024x356.jpeg]
7.Konsol uygulamaları
Konsol uygulamaları MS- DOS olarak ifade edilen nesne yönelimli programlamanın yaygınlaşmadığı dönemlerde kullanılan bir arayüz olmuştur.
[Resim: konsol.png]
8.Windows Form Uygulamaları
Form uygulaması basitçe tasarlanmış ve işlevsel olarak kullanılabilmektedir. Sürükle bırak mantığı ile çalışmaktadır daha sonra geliştirmek istediğimiz projemizin yazılım kısmına yönelebiliyoruz.
[Resim: form.png]
C# Ne Kadar Popüler?
Uzun süren bir araştırma sonucunda oluşturulan listede 48 adet programlama dili bulunuyor . IEEE yani Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü GitHub’daki 300 programlama dilini esas alan programlama dilleri listesini hazırlarken Google Trendler’den Twitter’a, Dice’dan Reddit’e, Hacker News’ten Stack Overflow’a kadar pek çok kaynaktan yararlandığını açıkladı. Şimdi bu tabloya bir bakalım …
[Resim: liste-5.jpg][Resim: liste-2-2.jpg]
[Resim: liste-3-3.jpg]
HELLO WORLD
“Merhaba Dünya!” genellikle bir programlama dilinde gördüğümüz ilk kod satırıdır. Ekrana sadece “Hello World!” yazar ve programdan çıkar.

Kod:
using System;
namespace HelloWorld
{
    class Program
    {
        static void Main(string[] args)
        {
            Console.WriteLine("Hello World");

            Console.ReadLine();
        }
    }
}
29
(Mesajlar)
0
(Konular)
18-05-2021
(Kayıt Tarihi)
#2
18-05-2021 13:11
teşkkürler


Foruma Git: